Magazynier — zakres obowiązków. Ile zarabia magazynier?
Pomimo różnych zawirowań na globalnych rynkach, sektor przemysłu, logistyki i transportu wciąż ma się bardzo dobrze. Dlatego magazynierzy są jedną z najbardziej poszukiwanych grup zawodowych w wielu regionach Polski. Do tego, zatrudnienie na tym stanowisku nie wymaga doświadczenia, ani specjalistycznej wiedzy. Jeśli zatem szukasz pracy na tym stanowisku, chcesz wiedzieć, za co magazynier odpowiada i ile zarabia, przeczytaj ten artykuł.
Co należy do obowiązków magazyniera?
Główne obowiązki magazyniera związane są z przechowywaniem towarów w magazynie. Dlatego wśród zadań, które do niego należą, wyróżniamy przyjmowanie, składowanie i wydawanie towarów. Choć należy podkreślić, że zakres ten może się różnić w zależności o rodzaju przechowywanych w nim towarów, wielkości i funkcjonowania magazynu, metod działania i regulaminów firm.
Podstawowy zakres obowiązków pracownika magazynowego:
- załadunek i rozładunek towaru,
- przyjmowanie i wydawanie towaru z magazynu,
- sprawdzanie zgodności dostaw i wydań towaru z zamówieniem własnym i klienta,
- dokumentowanie przesyłek,
- zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania towarów,
- prowadzenie dokumentacji związanej z ilością zapasów,
- obsługa urządzeń technicznych,
- przestrzeganie zasad BHP,
- dbałość o utrzymanie porządku.
Magazynier a operator wózka widłowego
Chociaż nie każdy magazynier musi umieć posługiwać się wózkiem widłowym i mieć na niego uprawnienia, to często jego praca wiąże się z obsługą wysokich regałów, których obsługa możliwa jest tylko z udziałem takich maszyn. Dlatego umiejętność obsługi wózków jezdnych jest bardzo ceniona przez potencjalnych pracodawców i wpływa na wysokość zatrudnienia magazyniera.
Co powinien umieć magazynier?
Praca w magazynie polega zarówno na przyjmowaniu, składowaniu i wydawaniu towaru, jak i nadzorowaniu go. Dlatego każdy magazynier powinien mieć umiejętność obsługi komputera, pozwalającą na swobodne korzystanie z programów magazynowych. Poza tym idealny kandydat na to stanowisko powinien znać normy dotyczące opakowań i transportu, zasady prowadzenia inwentaryzacji, odpowiedniego przechowywania i zabezpieczania składowanych towarów i cechuje go szeroko rozumiana wiedza z zakresu logistyki.
Oczywiście nie wszystkie kompetencje są obligatoryjnie wymagane przez pracodawców, jednak im większa ich ilość cechuje potencjalnego pracownika, tym wyższa szansa na zatrudnienie.
Pożądane cechy charakteru magazyniera
Warto wspomnieć, że ze względu na charakter pracy, dobry magazynier powinien dbać o organizację towarów w magazynie, posiadać umiejętność pracy w zespole, pod presją czasu, w trudnych warunkach. Jednak poza cechami charakteru, istotne są także jego cechy fizyczne. Ponieważ często praca magazyniera polega na dźwiganiu kartonów przez wiele godzin dziennie, osoba na tym stanowisku musi wykazywać określoną siłę fizyczną i być sprawną ruchowo.
Ile zarabia pracownik magazynu?
Według danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń ze stycznia 2022 roku przeciętne zarobki na stanowisku magazyniera kształtują się na poziomie 3980,00 zł brutto, aczkolwiek warto zaznaczyć, że aż 25% osób zarabia więcej niż 4560 zł brutto. Na wysokość wynagrodzeń na tym stanowisku wpływ mają głównie takie czynniki jak staż pracy, wielkość firmy i jej lokalizacja. W okolicach większych aglomeracji i regionach bardziej uprzemysłowionych, w których popyt na pracowników tego typu jest duży, a podaż niewielka, zarobki te są wyższe od regionów, w których przemysł nie jest dominujący.
Przy okazji wynagrodzenia dla magazyniera, warto jednak wspomnieć, że w regionach, w których pracodawcy muszą być konkurencyjni w walce o pracownika, na przykład takich jak Wrocław czy Zielona Góra, wynagrodzenia są zwykle wyższe od przeciętnego, a dodatkowo przyszli magazynierzy mogą liczyć na różne świadczenia pozapłacowe, w tym prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie czy karnety do klubów fitness. Oferuje je przeszło 20% firm, zatrudniających osoby na stanowisko magazyniera.
Gdzie szukać ofert pracy na stanowisko magazynowe?
Odpowiedzialność magazyniera odnosi się głównie do odpowiedzialności za składowany towar, dlatego spoczywa na nim obowiązek stosowania się do zasad i procedur przyjętych w konkretnym magazynie. Jeśli czujesz się na siłach i szukasz ofert pracy na tym stanowisku, możesz udać się do Powiatowego Urzędu Pracy lub skorzystać z bazy ogłoszeń, zamieszczanej na takich portalach jak Asist Work, gdzie wygodnie możesz zgłaszać swoją kandydaturę, poprzez przycisk aplikuj, dołączając swoje CV. Osoby, którym niestraszne rozwożenie kartonów przez wiele godzin, poruszanie się po przestrzeni magazynowej i odpowiedzialność za składowany towar, mogą liczyć na całkiem przyzwoite wynagrodzenie.
Pozostałe wpisy

Czym zajmuje się dział HR i jaką rolę odgrywa w strukturze organizacji?
Choć dział HR kojarzy się przede wszystkim z rekrutacją i papierkową robotą, jego rola wykracza daleko poza te podstawowe zadania. To właśnie HR jest odpowiedzialny za budowanie atmosfery w organizacji, dbanie o rozwój pracowników i tworzenie kultury, która sprzyja zaangażowaniu i efektywności. Dzisiaj to ludzie są najcenniejszym zasobem każdej firmy, więc dział HR staje się ważnym partnerem w realizacji strategii biznesowej, wpływając na to, jak firma rozwija się i jak pracownicy czują się w jej strukturach. Czym dokładnie zajmuje się dział HR, jak zacząć pracę w tej branży i jakie trendy dominują w zarządzaniu zasobami ludzkimi? Przeczytaj artykuł!
2025-04-24

Jaka praca z wykształceniem podstawowym? Sprawdź, gdzie możesz aplikować
W każdym CV znajduje się rubryka "wykształcenie". Jak duże znaczenie ma jej zawartość dla rekruterów? Wszystko zależy od stanowiska, więc osoba, która zakończyła edukację na szkole podstawowej wcale nie musi mieć mniejszych szans na stabilne zatrudnienie i ciekawą pracę. Poznaj możliwości rynku!
2025-04-01

Praca w nocy a zdrowie – Jak przygotować się do nocnych zmian?
Nocne zmiany w pracy lub tzw. praca na nocki, która jest charakterystyczna dla niektórych zawodów wiąże się z dużym obciążeniem zdrowotnym dla organizmu oraz niekiedy prowadzi do rozregulowania biorytmu. Aby temu zapobiec, warto zadbać o kilka istotnych czynników, które pomogą zminimalizować negatywne skutki zdrowotne związane z pracą w porze nocnej oraz podniosą efektywność pracy w późnych godzinach. Warto pamiętać, że definicja pracy na noce odnosi się do sytuacji, w której co najmniej 25% wszystkich godzin w okresie rozliczeniowym przypada w przedziale godzin 21:00-7:00.
2025-01-29

Praca grafika komputerowego — ścieżki kariery i zarobki
Grafika komputerowa to dziedzina, która specjalizuje się w cyfrowej syntezie oraz manipulacji treści wizualnych, co umożliwia generowanie lub przetwarzanie już istniejących obrazów. Polega na tworzeniu obrazów i animacji przy pomocy specjalistycznego oprogramowania. Znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach, jak chociażby tworzenie gier komputerowych, grafika multimedialna, projektowanie stron internetowych, wykonywanie banerów reklamowych i logo firm oraz wiele innych.
2025-01-21
Pozostałe wpisy w pozostałych kategoriach

Ocena okresowa pracownika - jak przeprowadzić i na czym polega?
Pracownicy mają swoje mocne i słabe strony. W teorii poznajemy je na etapie rekrutacji, ale w praktyce to czas stanowi najlepszą weryfikację. Okresowa ocena pracownika to coś, co pozwala zmierzyć dopasowanie do zajmowanego stanowiska, starania oraz postępy. Jeśli chcesz mieć inwestować w rozwój kompetencji i podejmować lepsze decyzje co do przydziału obowiązków bądź premii, opracuj system oceny pracownika. Pomoże w tym nasz poradnik!
2025-04-17

Czy pracodawca może nie przyjąć wypowiedzenia? Sprawdź, co mówią przepisy!
Jeśli nie odpowiada Ci obecna praca lub na horyzoncie pojawiła się ciekawsza opcja, możesz zdecydować się na zakończenie współpracy bez podawania przyczyny wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania umowy z Twojej inicjatywy pracodawca musi zaakceptować Twój wybór. Oczywiście pod warunkiem, że dopilnujesz odpowiednich formalności. Dowiedz się, czy szef może odmówić przyjęcia wypowiedzenia i jak się przed tym chronić.
2025-04-15

Kto płaci za szkolenia pracowników? Kiedy powstaje obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę?
Szkolenia i kursy pozwalają nie tylko zdobywać nowe kompetencje pracownikom, ale też utrzymać konkurencyjność firmy. Kto jednak pokrywa koszty takiego kształcenia? Czy pracownik może liczyć na wsparcie pracodawcy, a jeśli tak – na jakich warunkach? I kiedy może się zdarzyć, że to właśnie pracownik będzie musiał zwrócić koszty szkolenia? W tym artykule wyjaśniamy, czym jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych w świetle Kodeksu pracy, kto ponosi odpowiedzialność finansową za szkolenia oraz kiedy pojawia się obowiązek ich zwrotu.
2025-04-10

Ile zarabia magazynier? Przewodnik po wynagrodzeniach
Choć praca magazyniera często kojarzy się z niskimi zarobkami, w rzeczywistości jest to zawód, który oferuje szereg możliwości rozwoju, szczególnie w kontekście dynamicznie rozwijającej się globalnej gospodarki. Firmy na całym świecie poszukują specjalistów, którzy potrafią sprawnie zarządzać procesami magazynowymi, a dzięki odpowiednim kwalifikacjom i doświadczeniu, magazynierzy mogą liczyć na znaczący wzrost swoich zarobków. W tym artykule przyjrzymy się stawkom rynkowym za pracę na magazynie, perspektywom rozwoju w tej branży oraz czynnikom, które wpływają na wynagrodzenie magazynierów.
2025-03-13