Staffing w pracy — definicja, przyczyny występowania i kary
Szefie, stałeś się ofiarą staffingu? A może nie wiesz, że nią jesteś? Chcesz dowiedzieć się, czym jest staffing w pracy? Poznać jego przyczyny i metody przeciwdziałania? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz artykuł o tym, jak pracodawca lub przełożony staje się ofiarą nękania przez grupę pracowników.
Czym jest staffing w pracy — co mówi Kodeks Pracy
Czy zdarzyło Ci się być ignorowanym przez swoich podwładnych? Czy nie masz wrażenia, że pewna grupa pracowników (lub tylko jeden z nich) wyśmiewa Twoje polecenia i nic sobie z nich nie robi? A może nawet uważa, że nie wiesz, o czym mówisz, nie znasz się na swojej pracy i podważa Twoje kompetencje? Jeśli robią to nagminnie, przez co Cię nie szanują i nie wykonują pracy według Twoich zaleceń, oznacza to, że mogłeś paść ofiarą staffingu. Czym jest staffing?
Staffing jest dość nowym pojęciem, które pochodzi od angielskiego słowa staff (personel). Niestety ze względu na to, że zjawisko to nie było wcześniej obserwowane, Kodeks Pracy nie wspomina o nim bezpośrednio. Ten mówi dużo o nękaniu czy poniżaniu pracowników, ale pracodawcy już nie, a właśnie na tym polega. Innymi słowy, staffing to nękanie, lekceważenie i poniżanie pracodawcy przez pracowników. Co jest jego przyczyną?
Jak przełożony staje się ofiarą swoich podwładnych
Podobnie jak w przypadku mobbingu, powodów staffingu może być wiele. Bardzo często jest on zemstą na pracodawcy za niespełnione żądania pracownika albo wyraźną niechęcią z zupełnie innych przyczyn. Często do staffingu dochodzi z powodu zwykłej zawiści i zazdrości. Jeszcze inną przyczyną może być z kolei błędna interpretacja zachowań pracodawcy wobec nich i niezrozumienie jego stylu zarządzania. Zatem, kiedy szef staje się ofiarą?
Możliwe przyczyny staffingu
Gdybyśmy mieli podsumować możliwe przyczyny staffingu, byłyby to:
- niespełnione żądania pracowników;
- wyraźna, niechęć do pracodawcy (spowodowana np. jego osobowością, charakterem);
- zawiść i zazdrość (np. związana z zajmowanym stanowiskiem lub statusem społecznym);
- błędna interpretacja stylu zarządzania (pracownicy nie rozumieją zachować przełożonego).
Staffing kontra mobbing
O ile Kodeks Pracy podaje dokładną definicję mobbingu, tak, póki co, nie znajdziemy w nim definicji staffingu. Choć można by po prostu użyć analogi do Art. 943 § 2 KP, który mówi między innymi o tym, że mobbing jest długotrwałym nękaniem i poniżaniem pracownika, zaniżaniem jego oceny zawodowej, zastraszaniem, poniżaniem, izolowaniem od współpracowników i innymi działaniami zmierzającymi do wykorzystania jego kompetencji lub wyeliminowania go z zespołu.
Formy staffingu
Staffing może przyjmować różne formy, na przykład:
- lekceważenie poleceń,
- wyśmiewanie i poniżanie przełożonego, także przy udziale kadry zarządzającej;
- wypuszczanie plotek na temat przełożonego;
- buntowanie innych pracowników przeciwko przełożonemu;
- podważanie kompetencji i umiejętności przełożonego;
- przerzucanie odpowiedzialności wynikającej z obowiązków pracowniczych na ramiona przełożonego;
- uporczywe i długotrwałe nękanie.
Czy zatem, kiedy grupa pracowników podejmuje działania, które można nazwać staffingiem, ma jakiś cel? Czy jej celem jest jedynie ośmieszyć i poniżać szefa, czy może chce czegoś więcej? Podobnie jak w przypadku mobbingu, takie zachowanie nie musi mieć żadnego konkretnego celu, aczkolwiek pracownicy mogą być w zmowie i chcieć w ten sposób wyeliminować przełożonego, czyli doprowadzić do jego zwolnienia. Czy takie zachowanie polega jakimś karom?
Jakie są kary za staffing w pracy
Warto pamiętać o tym, że choć w Kodeksie Pracy nie ma zapisów na temat staffingu, to istnieją zapisy dotyczące sposobów dyscyplinowania pracowników. Zarówno więc pracodawca, jak i przełożony, który nim nie jest (np. kierownik zespołu), może się bronić i w zależności od natężenia zjawiska staffingu wobec niego, stosować:
- kary porządkowe, takie jak upomnienia i nagany;
- wypowiedzenie umowy o pracę ze wskazaniem przyczyn;
- rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, z uwag na rażące naruszenie obowiązków pracowniczych.
Jak zapobiegać staffingowi
Czy ten nowy rodzaj mobbinu, stosowanego przez pracowników wobec pracodawcy można powstrzymać? Jak zapobiegać staffingowi? Jeśli padłeś ofiarą tego procederu, zanim podejmiesz ostateczne kroki, warto poznać jego przyczyny. Najlepszym sposobem jest przeprowadzenie rozmów z konkretnymi pracownikami, bądź przeprowadzenie anonimowych ankiet dotyczących oceny Twojej osoby, które nakierują Cię na możliwe przyczyny negatywnego zachowania podwładnych. Gdy rozmowy nie przyniosą skutku, możesz przejść do kar porządkowych, ale pamiętaj także o tym, że nękanie podlega zapisom Kodeksu Cywilnego. Dlatego możesz dochodzić swoich praw w Sądzie Cywilnym, choćby z powodu naruszenia dóbr osobistych.
Pozostałe wpisy

Czy pracodawca może nie przyjąć wypowiedzenia? Sprawdź, co mówią przepisy!
Jeśli nie odpowiada Ci obecna praca lub na horyzoncie pojawiła się ciekawsza opcja, możesz zdecydować się na zakończenie współpracy bez podawania przyczyny wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania umowy z Twojej inicjatywy pracodawca musi zaakceptować Twój wybór. Oczywiście pod warunkiem, że dopilnujesz odpowiednich formalności. Dowiedz się, czy szef może odmówić przyjęcia wypowiedzenia i jak się przed tym chronić.
2025-04-15

Kto płaci za szkolenia pracowników? Kiedy powstaje obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę?
Szkolenia i kursy pozwalają nie tylko zdobywać nowe kompetencje pracownikom, ale też utrzymać konkurencyjność firmy. Kto jednak pokrywa koszty takiego kształcenia? Czy pracownik może liczyć na wsparcie pracodawcy, a jeśli tak – na jakich warunkach? I kiedy może się zdarzyć, że to właśnie pracownik będzie musiał zwrócić koszty szkolenia? W tym artykule wyjaśniamy, czym jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych w świetle Kodeksu pracy, kto ponosi odpowiedzialność finansową za szkolenia oraz kiedy pojawia się obowiązek ich zwrotu.
2025-04-10

Czy praca w ochronie po wyroku jest możliwa?
Praca na stanowisku ochroniarza, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wiąże się z pewnymi oczekiwaniami wobec kandydata. Osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu może mieć trudności ze znalezieniem pracy w tej branży. Czy jednak oznacza to, że musi na dobre pożegnać się z karierą w ochronie? Sprawdź!
2025-03-06

UoP vs B2B – na czym polegają różnice między tymi formami zatrudnienia? [Tabela porównawcza]
Decyzja o wyborze formy współpracy zawodowej to jedna z ważniejszych kwestii, z jaką mierzą się specjaliści na rynku pracy. Umowa o pracę (UoP) i współpraca w modelu biznesowym (B2B) to dwie najpopularniejsze opcje, które różnią się pod względem formalności, kosztów, elastyczności czy korzyści socjalnych. Jakie są największe zalety i wady każdego z tych rozwiązań? W naszym artykule nie tylko omówimy różnice między UoP a B2B, ale także przedstawimy je w przejrzystej tabeli, by ułatwić Ci podjęcie świadomej decyzji.
2025-01-28
Pozostałe wpisy w pozostałych kategoriach

Czym zajmuje się dział HR i jaką rolę odgrywa w strukturze organizacji?
Choć dział HR kojarzy się przede wszystkim z rekrutacją i papierkową robotą, jego rola wykracza daleko poza te podstawowe zadania. To właśnie HR jest odpowiedzialny za budowanie atmosfery w organizacji, dbanie o rozwój pracowników i tworzenie kultury, która sprzyja zaangażowaniu i efektywności. Dzisiaj to ludzie są najcenniejszym zasobem każdej firmy, więc dział HR staje się ważnym partnerem w realizacji strategii biznesowej, wpływając na to, jak firma rozwija się i jak pracownicy czują się w jej strukturach. Czym dokładnie zajmuje się dział HR, jak zacząć pracę w tej branży i jakie trendy dominują w zarządzaniu zasobami ludzkimi? Przeczytaj artykuł!
2025-04-24

Ocena okresowa pracownika - jak przeprowadzić i na czym polega?
Pracownicy mają swoje mocne i słabe strony. W teorii poznajemy je na etapie rekrutacji, ale w praktyce to czas stanowi najlepszą weryfikację. Okresowa ocena pracownika to coś, co pozwala zmierzyć dopasowanie do zajmowanego stanowiska, starania oraz postępy. Jeśli chcesz mieć inwestować w rozwój kompetencji i podejmować lepsze decyzje co do przydziału obowiązków bądź premii, opracuj system oceny pracownika. Pomoże w tym nasz poradnik!
2025-04-17

Jaka praca z wykształceniem podstawowym? Sprawdź, gdzie możesz aplikować
W każdym CV znajduje się rubryka "wykształcenie". Jak duże znaczenie ma jej zawartość dla rekruterów? Wszystko zależy od stanowiska, więc osoba, która zakończyła edukację na szkole podstawowej wcale nie musi mieć mniejszych szans na stabilne zatrudnienie i ciekawą pracę. Poznaj możliwości rynku!
2025-04-01

Ile zarabia magazynier? Przewodnik po wynagrodzeniach
Choć praca magazyniera często kojarzy się z niskimi zarobkami, w rzeczywistości jest to zawód, który oferuje szereg możliwości rozwoju, szczególnie w kontekście dynamicznie rozwijającej się globalnej gospodarki. Firmy na całym świecie poszukują specjalistów, którzy potrafią sprawnie zarządzać procesami magazynowymi, a dzięki odpowiednim kwalifikacjom i doświadczeniu, magazynierzy mogą liczyć na znaczący wzrost swoich zarobków. W tym artykule przyjrzymy się stawkom rynkowym za pracę na magazynie, perspektywom rozwoju w tej branży oraz czynnikom, które wpływają na wynagrodzenie magazynierów.
2025-03-13