Prawo pracy

Nie wiesz, jakie są prawa pracownika? W tej kategorii znajdziesz przejrzyste informacje na temat Kodeksu pracy, rodzajów umów, urlopów, wynagrodzeń i innych aspektów prawa pracy. Pomożemy Ci zrozumieć Twoje prawa i obowiązki oraz rozwiejemy wszelkie wątpliwości związane z przepisami. Dowiesz się także, jakie masz prawa w sytuacjach kryzysowych, takich jak zwolnienia czy restrukturyzacje w firmie. Bądź świadomy swoich praw z naszym poradnikiem!

pies w biurze

Czy pies w pracy to dobry pomysł? Przewodnik dla właścicieli i firm

Pozytywny wpływ psa na życie człowieka potwierdzony jest badaniami naukowymi. Kontakt z czworonogiem podnosi poziom oksytocyny we krwi, a przez to uspokaja i relaksuje. Nie da się jednak ukryć, że posiadanie zwierzaka to także odpowiedzialność, a niektóre z nich maja lęk separacyjny i źle znosi rozłąkę z właścicielem. Część pracodawców jednak decyduje się zezwolić na obecność psa w biurze w ramach ciekawego benefitu pozapłacowego. Czy to dobry pomysł? Sprawdź!

2025-04-23

kodeks pracy

Kodeks pracy w Polsce – jakie aspekty prawa pracy reguluje?

2025-04-18

pracodawca nie przyjmuje dokumentów

Czy pracodawca może nie przyjąć wypowiedzenia? Sprawdź, co mówią przepisy!

Jeśli nie odpowiada Ci obecna praca lub na horyzoncie pojawiła się ciekawsza opcja, możesz zdecydować się na zakończenie współpracy bez podawania przyczyny wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania umowy z Twojej inicjatywy pracodawca musi zaakceptować Twój wybór. Oczywiście pod warunkiem, że dopilnujesz odpowiednich formalności. Dowiedz się, czy szef może odmówić przyjęcia wypowiedzenia i jak się przed tym chronić.

2025-04-15

fikcyjne samozatrudnienie

Fikcyjne samozatrudnienie – skala zjawiska i sytuacja prawna w Polsce

Fikcyjne samozatrudnienie – czyli praca na własnej działalności gospodarczej, która w rzeczywistości spełnia wszystkie cechy etatu – to poważny problem w wielu branżach. W praktyce często oznacza brak ochrony pracowniczej, urlopów, czy zabezpieczenia w razie choroby. Jak duża jest skala tego zjawiska w Polsce? Co mówi na ten temat prawo? I czy państwo ma skuteczne narzędzia, by temu przeciwdziałać? Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja fikcyjnych samozatrudnionych w Polsce – z perspektywy przepisów, statystyk i codziennej praktyki.

2025-04-11

Jak reagować na alergię w pracy? Praktyczny poradnik

Jak reagować na alergię w pracy? Praktyczny poradnik

Alergia jest nieadekwatną reakcją obronną układu odpornościowego na różnego rodzaju substancje, które z tej przyczyny nazywa się alergenami. Układ immunologiczny nieprawidłowo rozpoznaje je jako zagrożenie dla organizmu i uruchamia mechanizmy obronne w postaci reakcji alergicznych. U osób zdrowych alergeny nie wywołują żadnej reakcji alergicznej. Należy jednak podkreślić, że również wśród alergików jest duże zróżnicowanie ze względu na rodzaje substancji wywołujących reakcje obronne. Również jest duża różnorodność w zakresie rodzajów alergii, jak chociażby: alergie kontaktowe, wziewne i pokarmowe. W przypadku alergii kontaktowych dochodzi do zetknięcia się alergenu ze skórą, co następnie wywołuje reakcje obronne organizmu. Przy wziewnych — dostanie się alergenu do dróg oddechowych. Z kolei przy pokarmowych — dostanie się alergenu do układu pokarmowego. Do najczęstszych reakcji alergicznych należą między innymi: pokrzywka alergiczna, astma atopowa, katar sienny i alergiczne zapalenie spojówek, chociaż w przypadku silnych reakcji alergicznych może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Dowiedz się, jak reagować w przypadku reakcji alergicznych w miejscu pracy, co prawo pracy mówi o alergiach zawodowych, jakie są prawa pracownika i obowiązki pracodawcy w obliczu alergii oraz czy alergia zawodowa może być uznana za chorobę zawodową.

2025-04-11

szkolenie pracowników

Kto płaci za szkolenia pracowników? Kiedy powstaje obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę?

Szkolenia i kursy pozwalają nie tylko zdobywać nowe kompetencje pracownikom, ale też utrzymać konkurencyjność firmy. Kto jednak pokrywa koszty takiego kształcenia? Czy pracownik może liczyć na wsparcie pracodawcy, a jeśli tak – na jakich warunkach? I kiedy może się zdarzyć, że to właśnie pracownik będzie musiał zwrócić koszty szkolenia? W tym artykule wyjaśniamy, czym jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych w świetle Kodeksu pracy, kto ponosi odpowiedzialność finansową za szkolenia oraz kiedy pojawia się obowiązek ich zwrotu.

2025-04-10

Umowa zlecenie a L4 – Co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim na zleceniu?

Umowa zlecenie a L4 – Co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim na zleceniu?

W przeszłości formularz zwolnienia lekarskiego oznaczony był jako L4, a z czasem na dobre wszedł do słownictwa potocznego. Zasady przyznawania L4 są jasne dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, gdyż w każdej sytuacji posiadają prawo do płatnego zwolnienia lekarskiego, ponieważ już z chwilą podpisania umowy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym, co uprawnia ich do korzystania ze świadczeń chorobowych niezależnie od rodzaju niezdolności do pracy — aż do zakończenia umowy. Jednak sytuacja wygląda inaczej w przypadku zleceniobiorców zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia. Dowiedz się, jakie prawa przysługują im z tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeśli wystąpili o nie dobrowolnie, jaka jest wysokość zasiłku chorobowego na umowie zlecenie, czy przysługuje on od pierwszego dnia ubezpieczenia, jaka jest podstawa wymiaru składek na UZ oraz czy w przypadku ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego, zleceniobiorca nadal może korzystać z zasiłku chorobowego.

2025-04-08

Wypadek przy pracy zdalnej — Praca z domu a odpowiedzialność pracodawcy

Wypadek przy pracy zdalnej — Praca z domu a odpowiedzialność pracodawcy

Rozwój technologii cyfrowych sprawił, że w życiu codziennym i zawodowym pojawiły się nowe możliwości. Jedną z nich jest popularyzacja zatrudnienia w formie zdalnej. Wymagało to między innymi dostosowania przepisów prawa pracy do nowego trybu zatrudniania pracowników. Również w domu pracownikowi może przydarzyć się wypadek podczas pracy zdalnej. Dowiedz się, co robić, gdy zdarzy się wypadek podczas wykonywania obowiązków służbowych poza siedzibą firmy, jak go dokumentować oraz jakie są prawa pracownika w przypadku wypadku, który wydarzył się w trakcie trwania pracy zdalnej.

2025-04-03

Dopuszczenie do pracy z bronią — Kto i na jakich zasadach może je uzyskać?

Dopuszczenie do pracy z bronią — Kto i na jakich zasadach może je uzyskać?

Dopuszczenie do posiadania broni czy też potocznie zwane dopuszczenie do pracy z bronią polega na wykonanie odpowiednich procedur (złożenie wniosku, przejście egzaminu teoretycznego i egzaminu praktycznego) w celu uzyskania pozwolenia na wydanie broni na okaziciela. Ma na celu przygotowanie podmiotu (np. pracownika ochrony, klubu sportowego, strzelnicy, magazynu broni i amunicji) do pracy z bronią palną, elektryczną lub gazową w celach zawodowych bądź szkoleniowych. Z artykułu dowiesz się jakie dokumenty należy złożyć, czy mając dopuszczenie do posiadania broni, można je stracić, jak wygląda przygotowanie kwalifikowanego pracownika ochrony osób i mienia do pracy z bronią oraz jakie wymagania formalne i prawne trzeba spełniać, aby uzyskać pozwolenie do pracy z bronią.

2025-03-31

ciągłość pracy

Ciągłość pracy - czym jest i jakie ma znaczenie dla pracownika?

Płynność finansowa i życiowa stabilizacja często są uzależnione od ciągłości pracy, czyli okresu nieprzerwanego stosunku pracy, kiedy jesteśmy zatrudnieni, nasze składki są opłacane, a na konto wpływa wypłata. Jakie konsekwencje może mieć brak takiej ciągłości? Czy wpływa na dostęp do świadczeń? Sprawdzamy!

2025-03-28

lekarz medycyny pracy

Badania lekarskie do pracy – co musisz wiedzieć przed zatrudnieniem?

Nowa praca to ekscytujący krok naprzód, ale zanim podpiszesz umowę, musisz przejść badania lekarskie. Dla jednych to czysta formalność, dla innych – stres i niepewność. Kto za nie płaci? Jak wyglądają? Czy można ich uniknąć? Odpowiadamy na najczęstsze pytania i rozwiewamy wątpliwości, byś mógł/mogła bez obaw rozpocząć pracę na nowym stanowisku.

2025-03-27

Umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich — Na czym polega i jakie są jej konsekwencje?

Umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich — Na czym polega i jakie są jej konsekwencje?

W przypadku, gdy rezultatem pracy jest utwór, który na swoje potrzeby chciałby wykorzystywać zamawiający, pomiędzy stronami zawiązuje się umowę o dzieło z przeniesieniem praw autorskich. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko na korzystanie z utworu na określonych polach eksploatacji, ale również czerpania z niego korzyści majątkowych. Umowa z przeniesieniem praw autorskich jest rozwiązaniem szczególnie cenionym w branżach kreatywnych. Dowiedz się, na czym dokładnie polega umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich, jakie elementy musi zawierać, jakie są najczęściej popełniane błędy w tego typu umowach oraz czy istnieją dla nich jakieś alternatywy.

2025-03-27