Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony — jak to zrobić?
Chcesz wypowiedzieć umowę na czas określony? Nie wiesz jak to zrobić? Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę i czy możliwe jest wypowiedzenie takiej umowy bez jego zachowania? Co na ten temat mówi Kodeks Pracy, a jakie są powszechne praktyki? Przeczytaj ten artykuł, a poznasz odpowiedzi na swoje pytania.
Umowa o pracę na czas określony — główne założenia
Umowa na czas określony jest jednym z rodzajów umowy o pracę, która zapewnia określone korzyści dla pracownika. Wraz z nią, pracownik otrzymuje pełną ochronę wynagrodzenia, a także prawo do urlopu wypoczynkowego i pobierania wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności. Z drugiej strony, jest też dla pracownika bardziej wiążącą, gdyż pracodawca otrzymuje możliwość dokładnego weryfikowania efektów jego pracy.
Głównym założeniem umowy o pracę na czas określony, jest to, że jest to, że jest to umowa terminowa, czyli znana jest data jej rozpoczęcia i zakończenia. Dotychczas była ona mniej pożądana od umowy na czas nieokreślony, gdyż pracownicy chcieli mieć poczucie stabilności. Jednakże obecnie rynek pracy jest bardzo dynamiczny i coraz większa liczba zatrudnionych preferuje umowy krótkoterminowe.
Na jak długo może być zawarta umowa o pracę na czas określony
Pracodawcy chętnie wybierają ten rodzaj umowy o pracę z pracownikiem zaraz po zakończeniu umowy, zawartej na okres próbny. Należy jednak zauważyć, że umowa na czas określony może być zawarta z pracownikiem maksymalnie 3 razy na łączny okres 33 miesięcy. Kodeks Pracy wyraźnie mówi o tym, że kolejna umowa musi być zawarta na czas nieokreślony. Więcej o tym, pisaliśmy też w artykule o umowach o pracę.
Kiedy możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę na czas określony
Co do zasady, umowa na czas określony zawierana jest pomiędzy pracownikiem a pracodawcą na określony czas. Tym samym znana jest jej data rozpoczęcia i zakończenia. Może się jednak zdarzyć sytuacja, w której konieczne będzie rozwiązanie takiej umowy wcześniej. Wówczas możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę przez jedną ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Okres ten reguluje Kodeks Pracy. Zdarzają się jednak wyjątkowe sytuacje, w których zarówno pracownik, jak i pracodawca, mogą rozwiązać umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Innym sposobem zakończenia umowy na czas określony jest rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, o czym pisaliśmy w poprzednim artykule.
Wypowiedzenie umowy na czas określony przez pracownika
Pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę, zawartą na czas określony z zachowaniem okresu wypowiedzenia w każdym momencie lub bez zachowania okresu wypowiedzenia, ale jedynie w dwóch przypadkach, o których w artykule 55 mówi Kodeks Pracy. Możliwe przyczyny wypowiedzenia takiej umowy przez pracownika to:
- pracownik otrzymał orzeczenie lekarskie, które stwierdza szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca w dalszym ciągu zmusza go do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku i nie ma zamiaru przeniesienia go na inne, odpowiednie ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe;
- pracodawca w poważny sposób naruszył podstawowe obowiązki wobec pracownika.
Wypowiedzenie umowy na czas określony przez pracodawcę
Pracodawca może wręczyć wypowiedzenie pracownikowi z zachowaniem okresu wypowiedzenia i nie musi przy tym podawać przyczyny lub bez jego zachowania w dwóch przypadkach opisywanych przed Kodeks Pracy:
- z winy pracownika, opisywanej w art. 52 (ciężkie naruszenie obowiązków, przestępstwo);
- bez winy pracownika w jednej z sytuacji opisywanej w art. 53 (wskutek przedłużającej się niezdolności do pracy w sytuacjach opisanych w §1).
Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony
Podsumowując wszystkie możliwości, w których umowa zawarta na czas określony może zostać rozwiązana, wyróżniamy:
- możliwość rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem z zachowaniem okresu wypowiedzenia;
- możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym w sytuacjach opisanych powyżej;
- możliwość rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron.
W przypadku rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę warto wiedzieć, że...
Warto zauważyć, że pracodawca, chcący rozwiązać umowę z pracownikiem ze skutkiem natychmiastowym z winy pracownika, musi podać uzasadnienie wypowiedzenia. Z kolei pracownik może odwołać się do sądu pracy od takiego wypowiedzenia w ciągu 21 dni od otrzymania pisma od pracodawcy. Może to zrobić zarówno w odniesieniu do uzasadnienia, z którym się nie zgadza lub w chwili, kiedy pracownik uznaje, że pracodawca naruszył przepisy o wypowiadaniu umów. Mimo to, takie wypowiedzenie jest skuteczne, co oznacza tylko tyle, że pracownik musi się mu podporządkować. Dopiero gdy sąd w swoim postępowaniu uzna, że pracownik został zwolniony w sposób niewłaściwy, to miało miejsce wadliwe wypowiedzenie umowy. Wówczas sąd może wydać postanowienie, w którym nakaże pracodawcy przywrócić pracownika do pracy lub wypłacić mu odszkodowanie.
Jaki jest okres wypowiedzenia umowy na czas określony?
Zarówno umowa na czas określony, jak i umowa na czas nieokreślony może być rozwiązana z zachowaniem okresu wypowiedzenia, który uzależniony jest od łącznego okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Długość okresu wypowiedzenia wynosi odpowiednio:
- 2 tygodnie — jeśli okres zatrudnienia wynosi do 6 miesięcy,
- 1 miesiąc — jeżeli zatrudnienie wynosi powyżej 6 miesięcy,
- 3 miesiące — jeśli okres zatrudnienia przekracza 3 lata.
Jak liczyć okres wypowiedzenia
Okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony, jak i nieokreślony, ale oznaczony w miesiącach, liczony jest od pierwszego dnia miesiąca, następującego po tym, w którym zostało złożone wypowiedzenie i kończy się wraz z ostatnim kalendarzowym dniem miesiąca. Oznacza to w praktyce, że jeżeli pracownik wypowiedział umowę 26 lutego, a pracował w firmie 2 lata, to umowa zakończy się 31 marca.
Jeśli z kolei okres wypowiedzenia liczony jest w tygodniach, to umowa o pracę ustaje dopiero w sobotę, po upływie dwóch pełnych tygodni od momentu złożenia wypowiedzenia. W praktyce oznacza to, że jeżeli pracownik złożył wypowiedzenie w środę, to umowa zakończy się dopiero po dwóch i pół tygodnia (w trzecią sobotę).
Co powinno zawierać wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony — wzór wypowiedzenia umowy
Jeśli pracownik bądź pracodawca decydują się na zakończenie współpracy, muszą sporządzić dokument wypowiedzenia na piśmie. Innymi słowy, konieczne jest sporządzenie oświadczenia jednej ze stron — tej, która decyduje się rozwiązać umowę. Takie oświadczenie powinno zawierać:
- miejsce i datę sporządzenia dokumentu;
- dane adresowe pracownika;
- dane adresowe pracodawcy;
- tytuł dokumentu;
- oświadczenie o rozwiązaniu umowy ze wskazaniem umowy, której ono dotyczy (data i miejsce zawarcia umowy o pracę, strony umowy);
- oświadczenie zachowaniu bądź nie okresu wypowiedzenia;
- podpisy obu ze stron.
Co więcej, jeśli to pracodawca wręcza wypowiedzenie pracownikowi, musi zawrzeć w oświadczeniu pouczenie o możliwości odwołania się do sądu pracy w ciągu 21 dni od jego otrzymania.
Jak skutecznie dostarczyć wypowiedzenie
Aby wypowiedzenie było skuteczne i prawnie wiążące, musi zostać sporządzone na piśmie i dostarczone drugiej ze stron:
- osobiście, wówczas druga strona powinna je podpisać,
- lub listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.
Możliwe jest także przekazanie oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę w sposób elektroniczny, drogą mailową, lecz jeśli nie zostanie ono podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym, nie będzie ono skuteczne.
Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony — co dalej
Jak widzisz, sposobów zakończenia umowy o pracę zawartej na czas określony jest kilka, ale każdy zależy od właściwej przyczyny rozwiązania umowy. Teraz wiesz już, kiedy i w jaki sposób możesz to zrobić i kiedy może zrobić to pracodawca, ale co z Twoimi planami na przyszłość? Jeśli szukasz nowej pracy, zobacz aktualne ogłoszenia, dostępne na naszym portalu.
Pozostałe wpisy

Praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze — Co musisz o niej wiedzieć?
Praca w warunkach szczególnych dotyczy zawodów, w których obowiązki służbowe wykonywane są w trudnych lub niebezpiecznych okolicznościach bądź o znacznym stopniu uciążliwości, które wiążą się z koniecznością dostosowania się do trudnych warunków otoczenia i mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Z kolei praca o szczególnym charakterze obejmuje wykonywanie obowiązków zawodowych przy pracy wymagającej szczególnej odpowiedzialności oraz wysokiej sprawności psychofizycznej. Dowiedz się, jakie zawody zaliczają się do pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, jakie są przywileje pracowników zatrudnionych w takich zawodach oraz jakie przepisy regulują ich pracę.
2025-05-13

Czy pracodawca może nie przyjąć wypowiedzenia? Sprawdź, co mówią przepisy!
Jeśli nie odpowiada Ci obecna praca lub na horyzoncie pojawiła się ciekawsza opcja, możesz zdecydować się na zakończenie współpracy bez podawania przyczyny wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania umowy z Twojej inicjatywy pracodawca musi zaakceptować Twój wybór. Oczywiście pod warunkiem, że dopilnujesz odpowiednich formalności. Dowiedz się, czy szef może odmówić przyjęcia wypowiedzenia i jak się przed tym chronić.
2025-04-15

Kto płaci za szkolenia pracowników? Kiedy powstaje obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę?
Szkolenia i kursy pozwalają nie tylko zdobywać nowe kompetencje pracownikom, ale też utrzymać konkurencyjność firmy. Kto jednak pokrywa koszty takiego kształcenia? Czy pracownik może liczyć na wsparcie pracodawcy, a jeśli tak – na jakich warunkach? I kiedy może się zdarzyć, że to właśnie pracownik będzie musiał zwrócić koszty szkolenia? W tym artykule wyjaśniamy, czym jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych w świetle Kodeksu pracy, kto ponosi odpowiedzialność finansową za szkolenia oraz kiedy pojawia się obowiązek ich zwrotu.
2025-04-10

Czy praca w ochronie po wyroku jest możliwa?
Praca na stanowisku ochroniarza, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wiąże się z pewnymi oczekiwaniami wobec kandydata. Osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu może mieć trudności ze znalezieniem pracy w tej branży. Czy jednak oznacza to, że musi na dobre pożegnać się z karierą w ochronie? Sprawdź!
2025-03-06
Pozostałe wpisy w pozostałych kategoriach

Sekrety dobrego listu motywacyjnego: Przewodnik dla kandydatów
List motywacyjny to coś więcej niż formalność – to Twoja szansa, by wywrzeć niezapomniane wrażenie i pokazać, że za Twoim CV stoi wyjątkowa historia. Ale jak sprawić, by rekruter z zaciekawieniem przeczytał każde zdanie? Jak uniknąć pustych frazesów i w pełni wykorzystać przestrzeń na papierze? W tym artykule odkrywamy tajniki tworzenia listów, które przyciągają uwagę, budzą emocje i przekonują, że to właśnie Ty jesteś kandydatem idealnym. Przygotowaliśmy dla Ciebie także przykłady listów motywacyjnych, które możesz dowolnie modyfikować.
2025-06-13

Wcześniejsza emerytura — Komu przysługuje i jakie warunki trzeba spełnić, żeby ją przyznano?
Przez wzgląd na to, że wykonywanie niektórych zawodów może stanowić znaczące obciążenie dla pracownika, osoby w nich zatrudnione przy spełnieniu warunków określonych w przepisach prawa pracy mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę, która różni się od powszechnego wieku emerytalnego w zależności od charakterystyki zawodu oraz występujących w nim czynników ryzyka. Dowiedz się, jakie warunki należy spełnić do uzyskania wcześniejszej emerytury, jakie są jej rodzaje, które z zawodów kwalifikują się do uzyskania wcześniejszych świadczeń emerytalnych oraz czym jest emerytura pomostowa i na czym polega wcześniejsza emerytura przy opiece nad dzieckiem wymagającym stałej opieki.
2025-05-21

Dofinansowanie na pracownika: rodzaje dotacji z PUP i PFRON, ich wysokość oraz warunki, które trzeba spełnić
Planujesz zatrudnić nowego pracownika i zastanawiasz się, czy możesz liczyć na wsparcie finansowe z urzędu pracy lub PFRON? W tym artykule przedstawiamy najważniejsze rodzaje dotacji, jakie mogą otrzymać pracodawcy – od refundacji kosztów stworzenia miejsca pracy, przez dofinansowanie wynagrodzeń, aż po wsparcie w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami. Sprawdź, na jakie kwoty możesz liczyć i jakie warunki musisz spełnić, by skorzystać z dostępnych form pomocy.
2025-05-15

Jak napisać CV dla ucznia bez doświadczenia? Porady dla ambitnego nastolatka!
Jesteś uczniem w szkole średniej i chcesz zacząć pierwszą pracę, ale nie masz doświadczenia zawodowego? To wcale nie znaczy, że nie możesz aplikować z profesjonalnym dokumentem, a w swoim CV zawrzeć cech i umiejętności, które doceni potencjalny pracodawca. Są sposoby, aby zrobić dobre wrażenie i wyróżnić się na tle innych kandydatów.
2025-05-12