Dopuszczenie do pracy z bronią — Kto i na jakich zasadach może je uzyskać?
Dopuszczenie do posiadania broni czy też potocznie zwane dopuszczenie do pracy z bronią polega na wykonanie odpowiednich procedur (złożenie wniosku, przejście egzaminu teoretycznego i egzaminu praktycznego) w celu uzyskania pozwolenia na wydanie broni na okaziciela. Ma na celu przygotowanie podmiotu (np. pracownika ochrony, klubu sportowego, strzelnicy, magazynu broni i amunicji) do pracy z bronią palną, elektryczną lub gazową w celach zawodowych bądź szkoleniowych. Z artykułu dowiesz się jakie dokumenty należy złożyć, czy mając dopuszczenie do posiadania broni, można je stracić, jak wygląda przygotowanie kwalifikowanego pracownika ochrony osób i mienia do pracy z bronią oraz jakie wymagania formalne i prawne trzeba spełniać, aby uzyskać pozwolenie do pracy z bronią.
W niniejszym artykule zostaną poruszone następujące zagadnienia:
-
Co należy rozumieć przez dopuszczenie do pracy z bronią;
-
Kto może zostać dopuszczony do pracy z bronią;
-
Jak wygląda procedura dopuszczenia do pracy z bronią krok po kroku;
-
Jakie są wymagane badania psychologiczne i lekarskie do pracy z bronią;
-
Jakie szkolenia i egzaminy trzeba zdać, aby zostać dopuszczonym do pracy z bronią;
-
Jakie wymagania formalne i prawne trzeba spełniać przy dopuszczeniu do pracy z bronią;
-
Jak przygotować pracownika ochrony kwalifikowanego na dopuszczenie do posiadania broni;
-
Kto wydaje dopuszczenie do pracy z bronią;
-
Jak długo ważne jest dopuszczenie do pracy z bronią palną;
-
Czy można stracić dopuszczenie do pracy z bronią;
-
Czym różni się pozwolenie na broń od dopuszczenia do pracy z bronią.
Co należy rozumieć przez dopuszczenie do pracy z bronią?
Dopuszczenie do pracy z bronią oznacza pozwolenie na posiadanie broni i pobieranie jej na okaziciela z magazynów broni w celu ochrony osób i mienia. Podmiotami mogącymi zostać dopuszczonymi do posiadania broni i pracy z nią dla celów szkoleniowych lub zawodowych są:
-
firmy ochroniarskie wydające broń palną bojową lub do obezwładniania osób przy użyciu energii elektrycznej pracownikom ochrony osób i mienia;
-
kluby sportowe wypożyczające dla klubowiczów broń na wyjazdy;
-
strzelnice wydające broń pracownikom strzelnicy;
-
magazyny broni i amunicji, zajmujące się wydawaniem ich osobom uprawnionym.
"Dopuszczenie do pracy z bronią" jest terminem potocznym na fachowe określenie "dopuszczenie do posiadania broni". Zdobycie takiego dokumentu przebiega bardzo podobnie do uzyskania pozwolenia na broń z drobnymi różnicami, w tym warto zaznaczyć, że wymieniając rodzaj broni, może być więcej, niż jeden, a nawet wszystkie (zwłaszcza w przypadku magazynów broni i amunicji).
Kto może zostać dopuszczony do pracy z bronią palną?
Dopuszczone do pracy z bronią palną mogą być osoby, które:
-
mają ukończone 21 lat;
-
posiadają miejsce stałego pobytu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej;
-
posiadają zdolność psychiczną i fizyczną do posługiwania się bronią potwierdzoną orzeczeniem psychologicznym i lekarskim;
-
nie były skazane prawomocnym orzeczeniem sądu za popełnienie przestępstwa;
-
nie były uzależnione od alkoholu i/lub substancji psychoaktywnych;
-
nie stanowią zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego.
Procedura uzyskania dopuszczenia do pracy z bronią krok po kroku
W celu uzyskania pozwolenia na broń należy wykonać następujące czynności:
-
Wizyta u lekarza i psychologa — Pierwszym krokiem uzyskania zezwolenia lub dopuszczenia do posiadania broni jest udanie się do lekarza upoważnionego do wykonania takich badań, a następnie na konsultację do psychologa. W przypadku braku przeciwwskazań można przejść do dalszych etapów procedury.
-
Uiszczenie opłaty skarbowej — Należy uiścić opłatę skarbową za uzyskanie decyzji administracyjnej dotyczącej dopuszczenia do posiadania broni. Dowód wpłaty należy zachować.
-
Złożenie dokumentów — Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku do Komendanta Wojewódzkiego Policji, zaświadczenia lekarskiego i psychologicznego stwierdzających sprawność fizyczną i psychologiczną do posiadania broni, dowód uiszczenia opłaty decyzji administracyjnej dot. dopuszczenia do posiadania broni, zdjęcie o wymiarach 3 cm x 4 cm.
-
Egzamin teoretyczny — Jako pierwszy odbywa się egzamin teoretyczny sprawdzający wiedzę o budowie rodzaju broni wybranym we wniosku, znajomości przepisów dotyczących posiadania broni i amunicji (w tym Ustawy o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 r.) oraz zasad bezpiecznego posługiwania się tą bronią w celu ochrony osobistej, ochrony osób i mienia. W przypadku pomyślnego przejścia egzaminu teoretycznego zostaje się dopuszczonym do podjęcia egzaminu praktycznego.
-
Egzamin praktyczny — Odbywa się we wskazanym organie policji. Ma na celu sprawdzenie umiejętności posługiwania się rodzajem broni wybranym we wniosku (np. broń palna centralnego zapłonu, broń palna przystosowana do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego, karabinków sportowych, strzelby gładkolufowe, miotacze gazu obezwładniającego). W przypadku broni palnej takiej, jak karabinki samoczynne o kalibrze od 5,45 mm do 7,62 mm niezbędne i pistolety maszynowe o kalibrze od 6 mm do 12 mm niezbędne jest przejście dodatkowych egzaminów pod okiem organów wyznaczonych na podstawie odrębnych przepisów.
-
Odbiór dopuszczenia do posiadania broni — Po uzyskaniu pomyślnego wyniku w sprawie egzaminu teoretycznego i praktycznego dochodzi do ponownego rozpatrzenia wniosku przez Komendanta Wojewódzkiego Policji, a następnie po stwierdzeniu przygotowania podmiotu do pracy z bronią, zostaje wydany dokument dopuszczający do posiadania broni.
Wymagane badania psychologiczne i lekarskie do pracy z bronią
Badania psychologiczne i lekarskie musi przejść każdy, kto chce być dopuszczony do posiadania broni, jak chociażby pracownik ochrony osób i mienia, pracownik magazynu zajmującego się wydawaniem broni i amunicji, pracownik strzelnicy czy pracownik klubu sportowego. Badania lekarskie do pracy z bronią obejmują badania lekarza ogólnego uprawnionego do przeprowadzania badań wstępnych kwalifikujących do dopuszczenia do posiadania broni. Z kolei badania psychologiczne muszą również odbywać się wyłącznie pod okiem uprawnionego psychologa i obejmują konsultację psychologiczną oraz testy psychologiczne.
Szkolenia i egzaminy do pracy z bronią
Zgodnie z art. 30 Ustawy o broni i amunicji, osoby ubiegające się o dopuszczenie do używania broni lub jej wydawania na magazynach muszą przystąpić do egzaminu w zakresie:
-
znajomości przepisów ustawy o broni i amunicji;
-
przepisów kodeksu karnego w zakresie działania w obronie koniecznej i w stanie wyższej konieczności;
-
znajomości zasad bezpiecznego posługiwania się bronią;
-
znajomości budowy broni.
Dodatkowo po określeniu rodzaju broni i amunicji we wniosku do Komendanta Wojewódzkiego Policji będą z niego egzaminowane najpierw podczas egzaminu teoretycznego z jej budowy i zasad bezpiecznego posługiwania się nią, a następnie praktycznego. We wniosku należy określić rodzaj broni (lub kilka), na który ma zostać wydane dopuszczenie do pracy z bronią:
-
broń palna bojowa w postaci pistoletów bądź rewolwerów centralnego zapłonu o kalibrze do 12 mm;
-
pistolety maszynowe o kalibrze od 6 mm do 12 mm;
-
karabinki samoczynne o kalibrze od 5,45 mm do 7,62 mm;
-
strzelby powtarzalne o kalibrze wagomiarowym do 12 mm;
-
strzelby gładkolufowe;
-
broń palna centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 12 mm (np. karabiny, karabinki sportowe i myśliwskie);
-
broń palna bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 6 mm (karabinki);
-
broń palna bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 6 mm (pistolety);
-
broń palna przystosowana do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego);
-
pistolety sygnałowe;
-
broń palna gazowa lub alarmowa;
-
przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie przekraczającej 10 mA;
-
miotacze gazu obezwładniającego;
-
inny rodzaj broni.
Jakie wymagania formalne i prawne trzeba spełniać przy dopuszczeniu do pracy z bronią?
Dokumenty, jakie trzeba złożyć, żeby zostać dopuszczonym do pracy z bronią palną (wydawania lub używania broni):
-
pisemny (odręczny lub elektroniczny) wniosek do Komendanta Wojewódzkiego Policji zawierający imię i nazwisko składającego, imiona ojca i matki oraz panieńskie nazwisko matki, adres stałego pobytu oraz adres do korespondencji lub zamieszkania (jeżeli jest inny, niż adres stałego pobytu), numer i seria dowodu osobistego, datę i nazwę organu wydającego niniejszy dokument, numer PESEL, a także określenie rodzaju broni, na jaką ma zostać wydane dopuszczenie do posiadania broni, cel jej posiadania, ilość jednostek broni i odręczny podpis wnioskodawcy;
-
orzeczenie lekarskie stwierdzające sprawność fizyczną i psychiczną wnioskodawcy do posługiwania się bronią;
-
orzeczenie psychologiczne stwierdzające sprawność psychologiczną wnioskodawcy do posługiwania się bronią;
-
dowód wpłaty opłaty skarbowej za wydanie decyzji administracyjnej dotyczącej dopuszczenia do posiadania broni;
-
jedno aktualne zdjęcie o wymiarach 3 cm x 4 cm, które jest niezbędne do wystawienia legitymacji dla posiadacza broni;
-
zadeklarowaną chęć wzmocnienia potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej przez posiadającego przydzieloną broń służbową funkcjonariusza Policji, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Służby Celno-Skarbowej, Służby Więziennej, żołnierza zawodowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, a także funkcjonariusza innej państwowej formacji uzbrojonej bądź osobę pełniącą terytorialną służbę wojskową przez co najmniej dwa lata.
Jak przygotować pracownika ochrony kwalifikowanego na dopuszczenie do posiadania broni?
W przypadku osób, które uzyskały wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej (wewnętrzne służby ochrony oraz koncesjonowane agencje ochrony osób i mienia) po dniu 1 stycznia 2014 roku, mogą posługiwać się bronią podmiotów wymienionych w art. 29 ust. 1 pkt 1 i 2 Ustawy o broni i amunicji podczas wykonywania zadań służbowych wymienionych w tychże przepisach oraz po uzyskaniu dopuszczenia do posiadania broni z zachowaniem zasad określonych w art. 15 ust. 1-5 i art. 16 ust. 1 i 2 oraz zatrudnieniu przez te podmioty. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 października 2011 roku w sprawie zasad uzbrojenia Specjalnych Uzbrojonych Formacji Ochronnych i warunków przechowywania oraz ewidencjonowania broni i amunicji, wykonując zadania służbowe w koncesjonowanych przedsiębiorstwach w zakresie usług ochrony osób i mienia, kwalifikowany pracownik ochrony fizycznej może wykorzystywać następujące rodzaje broni:
-
broń palna bojowa w postaci pistoletów bądź rewolwerów centralnego zapłonu o kalibrze do 12 mm;
-
pistolety maszynowe o kalibrze od 6 mm do 12 mm;
-
strzelby powtarzalne o kalibrze wagomiarowym 12;
-
karabinki samoczynne o kalibrze od 5,45 mm do 7,62 mm;
-
przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób przy pomocy energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie przekraczającej 10 mA.
💡 Przeczytaj także: Praca w ochronie po wyroku |
Kto wydaje dopuszczenie do pracy z bronią?
Po pomyślnym przejściu procedur dokument dopuszczający konkretną osobę fizyczną do posiadania broni i amunicji wydaje właściwy ze względu stałego pobytu osoby zainteresowanej Komendant Wojewódzki Policji.
Ile ważne jest dopuszczenie do pracy z bronią?
Dopuszczenie do pracy z bronią ważne jest przez okres dwóch lat. Po upływie tego czasu należy odbyć badania okresowe w celu aktualizacji dopuszczenia. Niestawienie się na badania okresowe wiąże się z utratą dopuszczenia do posiadania broni.
Kiedy można stracić dopuszczenie do pracy z bronią?
Cofnięcie pozwolenia na broń można utracić w przypadku:
-
nieprzestrzegania warunków określonych w pozwoleniu na broń, o których mowa w art. 10 ust. 7 Ustawy o broni i amunicji;
-
niestawienia się na okresowe badania lekarskie i psychologiczne lub wydanie przez lekarza bądź psychologa zaświadczenia o utracie sprawności fizycznej lub psychologicznej uprawniającej do posiadania broni;
-
naruszenia obowiązku zawiadomienia odpowiednich organów o utracie broni, o którym mowa w art. 25 Ustawy o broni i amunicji;
-
przemieszczania się z rozładowaną bronią;
-
noszenia broni znajdując się pod wpływem alkoholu, środka odurzającego, substancji psychotropowej bądź środka zastępczego;
-
dopuści się popełnienia wykroczenia naruszającego zdrowie i życie osób lub przestępstwa.
Czym różni się pozwolenie na broń od dopuszczenia do pracy z bronią?
Pozwolenie na broń polega na zezwoleniu osobie fizycznej na posiadanie i dysponowanie prywatnie określoną ilością broni palnej określonego rodzaju. Z kolei dopuszczenie do posiadania broni umożliwia posiadającemu dokument na używanie broni określonego rodzaju udostępnionej przez podmiot posiadający broń i pozwolenie obiektowe na jej wydawanie. Warto zaznaczyć, że używanie broni udostępnionej odbywa się tylko podczas wypełniania określonych obowiązków służbowych bądź innych wyznaczonych zadań, jak w celach szkoleniowych. Podczas pełnienia służby osoba uprawniona do pracy z bronią ma obowiązek posiadania przy sobie przez cały czas jej pełnienia legitymacji dopuszczającej do posiadania broni oraz świadectwa posiadanej broni, która jest wydawana przez okaziciela. Po zakończeniu służby lub szkolenia broń musi zostać zwrócona do magazynu broni należącej do podmiotu.
Pozostałe wpisy

Czy pracodawca może nie przyjąć wypowiedzenia? Sprawdź, co mówią przepisy!
Jeśli nie odpowiada Ci obecna praca lub na horyzoncie pojawiła się ciekawsza opcja, możesz zdecydować się na zakończenie współpracy bez podawania przyczyny wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania umowy z Twojej inicjatywy pracodawca musi zaakceptować Twój wybór. Oczywiście pod warunkiem, że dopilnujesz odpowiednich formalności. Dowiedz się, czy szef może odmówić przyjęcia wypowiedzenia i jak się przed tym chronić.
2025-04-15

Kto płaci za szkolenia pracowników? Kiedy powstaje obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę?
Szkolenia i kursy pozwalają nie tylko zdobywać nowe kompetencje pracownikom, ale też utrzymać konkurencyjność firmy. Kto jednak pokrywa koszty takiego kształcenia? Czy pracownik może liczyć na wsparcie pracodawcy, a jeśli tak – na jakich warunkach? I kiedy może się zdarzyć, że to właśnie pracownik będzie musiał zwrócić koszty szkolenia? W tym artykule wyjaśniamy, czym jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych w świetle Kodeksu pracy, kto ponosi odpowiedzialność finansową za szkolenia oraz kiedy pojawia się obowiązek ich zwrotu.
2025-04-10

Czy praca w ochronie po wyroku jest możliwa?
Praca na stanowisku ochroniarza, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wiąże się z pewnymi oczekiwaniami wobec kandydata. Osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu może mieć trudności ze znalezieniem pracy w tej branży. Czy jednak oznacza to, że musi na dobre pożegnać się z karierą w ochronie? Sprawdź!
2025-03-06

UoP vs B2B – na czym polegają różnice między tymi formami zatrudnienia? [Tabela porównawcza]
Decyzja o wyborze formy współpracy zawodowej to jedna z ważniejszych kwestii, z jaką mierzą się specjaliści na rynku pracy. Umowa o pracę (UoP) i współpraca w modelu biznesowym (B2B) to dwie najpopularniejsze opcje, które różnią się pod względem formalności, kosztów, elastyczności czy korzyści socjalnych. Jakie są największe zalety i wady każdego z tych rozwiązań? W naszym artykule nie tylko omówimy różnice między UoP a B2B, ale także przedstawimy je w przejrzystej tabeli, by ułatwić Ci podjęcie świadomej decyzji.
2025-01-28
Pozostałe wpisy w pozostałych kategoriach

Czym zajmuje się dział HR i jaką rolę odgrywa w strukturze organizacji?
Choć dział HR kojarzy się przede wszystkim z rekrutacją i papierkową robotą, jego rola wykracza daleko poza te podstawowe zadania. To właśnie HR jest odpowiedzialny za budowanie atmosfery w organizacji, dbanie o rozwój pracowników i tworzenie kultury, która sprzyja zaangażowaniu i efektywności. Dzisiaj to ludzie są najcenniejszym zasobem każdej firmy, więc dział HR staje się ważnym partnerem w realizacji strategii biznesowej, wpływając na to, jak firma rozwija się i jak pracownicy czują się w jej strukturach. Czym dokładnie zajmuje się dział HR, jak zacząć pracę w tej branży i jakie trendy dominują w zarządzaniu zasobami ludzkimi? Przeczytaj artykuł!
2025-04-24

Ocena okresowa pracownika - jak przeprowadzić i na czym polega?
Pracownicy mają swoje mocne i słabe strony. W teorii poznajemy je na etapie rekrutacji, ale w praktyce to czas stanowi najlepszą weryfikację. Okresowa ocena pracownika to coś, co pozwala zmierzyć dopasowanie do zajmowanego stanowiska, starania oraz postępy. Jeśli chcesz mieć inwestować w rozwój kompetencji i podejmować lepsze decyzje co do przydziału obowiązków bądź premii, opracuj system oceny pracownika. Pomoże w tym nasz poradnik!
2025-04-17

Jaka praca z wykształceniem podstawowym? Sprawdź, gdzie możesz aplikować
W każdym CV znajduje się rubryka "wykształcenie". Jak duże znaczenie ma jej zawartość dla rekruterów? Wszystko zależy od stanowiska, więc osoba, która zakończyła edukację na szkole podstawowej wcale nie musi mieć mniejszych szans na stabilne zatrudnienie i ciekawą pracę. Poznaj możliwości rynku!
2025-04-01

Ile zarabia magazynier? Przewodnik po wynagrodzeniach
Choć praca magazyniera często kojarzy się z niskimi zarobkami, w rzeczywistości jest to zawód, który oferuje szereg możliwości rozwoju, szczególnie w kontekście dynamicznie rozwijającej się globalnej gospodarki. Firmy na całym świecie poszukują specjalistów, którzy potrafią sprawnie zarządzać procesami magazynowymi, a dzięki odpowiednim kwalifikacjom i doświadczeniu, magazynierzy mogą liczyć na znaczący wzrost swoich zarobków. W tym artykule przyjrzymy się stawkom rynkowym za pracę na magazynie, perspektywom rozwoju w tej branży oraz czynnikom, które wpływają na wynagrodzenie magazynierów.
2025-03-13